Až na druhý pokus se stal novým starostou Domažlic Zdeněk Novák

Domažlice už mají nového starostu

Novým starostou Domažlic se stal na druhý pokus Zdeněk Novák z vítězného Sdružení pro město Domažlice (SPMD). Až doposud byl Novák místostarostou. Na první pokus se koncem října nepodařilo na ustavujícím jednání domažlického městského zastupitelstva starostu zvolit. Žádná ze sedmi stran nedokázala sestavit koalici s nadpoloviční většinou v jedenadvacetičlenném zastupitelstvu.

Na druhém jednání zastupitelstva už pro Nováka hlasovalo 11 z 20 přítomných zastupitelů. Místostarostou nejmenšího okresního města Plzeňského kraje zůstává dosavadní místostarosta Stanislav Antoš z KDU-ČSL. Novým místostarostou se stal Radek Wiesner z ANO.

Komunální volby v Domažlicích i letos vyhrálo SPMD dosavadního starosty Miroslava Macha a místostarosty Zdeňka Nováka, které získalo pět z 21 mandátů. Do zastupitelstva se ovšem tentokrát nedostal Mach, který byl starostou Domažlic od roku 2006. Díky preferenčním hlasům ho přeskočili kandidáti z dalších míst. Piráti mají v zastupitelstvu čtyři křesla, ANO a ODS po třech a KDU-ČSL, KSČM a ČSSD po dvou mandátech.

Koalici v Domažlicích nakonec vytvořili zastupitelé SPMD, ANO a KDU-ČSL s podporou jednoho hlasu zastupitelky Jitky Heřmanové z ČSSD, která se stala členkou koalice. Na říjnovém jednání zastupitelstva se schylovalo k vytvoření koalice SPMD, ANO, KDU-ČSL a ČSSD. Sociální demokraté ale nakonec nesouhlasili a dohodli se na spolupráci s Piráty a ODS. Ani jedna z těchto tříčlenných koalic však neměla nadpoloviční většinu v zastupitelstvu.