Autor tajemných plastik v centru Plzně chystá další výstavu

Lukáš Řezníček / foto: V. Čermák

Bude to už rok, když se 24. ledna 2018 na náměstí Republiky poblíž andělíčka ošahánka u katedrály svatého Bartoloměje představil novinářům, fotografům i náhodným kolemjdoucím Lukáš Řezníček, do té doby neznámý autor plastik rukou pod katedrálou, chodidel na schodech u Velké synagogy a úst v žulových kostkách pod sochou J. K. Tyla u Velkého divadla.

A hned první den se ukázalo, že tento mladý muž s bohatou kšticí a plnovousem, kterému bude v únoru 31 let a má s manželkou Evou tříletou dcerku Aničku, má spoustu příznivců, kterým se jeho plastiky líbí a jeho umělecký počin ocenili. Poměrně příznivě přijaly aktivity Lukáše Řezníčka příslušné úřady města Plzně. Jen plastika u Velké synagogy doznala drobných úprav a plastika úst u Velkého divadla byla prozatím odstraněna s tím, že přijde na jiné vhodnější místo.

Lukáš Řezníček vystudoval v letech 2004 – 2009 střední průmyslovou školu kamenickou a sochařskou v Hořicích, obor kamenosochař. Svou tvorbu zaměřuje na práci s kamenem a kovem a ateliér i galerii má ve Chválenicích na jižním Plzeňsku.

Další fotografie najdete ve fotogalerii V ateliéru Lukáše Řezníčka.

V loňském roce v dubnu proběhla velice úspěšná a zdařilá výstava ve foyer ČSOB na Americké třídě v Plzni, kde Lukáš vystavoval spolu se sklářkou Marií Skolkovou a malířem, ilustrátorem a hudebníkem Stanislavem Šteifem ml. Výstavu ocenil i člen celostátního výboru Sdružení výtvarných umělců Karel Hlavička.

Úspěšný byl Lukáš Řezníček také v realizaci některých zajímavých zakázek. Za zmínku stojí boží muka v Nebílovech, plastika rukou snoubenců (Slib) vytvořená jako svatební dar a další. Na letošní rok plánuje další samostatnou výstavu.