Autor plastik v centru Plzně: rukou pod katedrálou si měsíc nikdo nevšiml

foto: V. Čermák

V centru města Plzně se představil novinářům, fotografům a náhodným kolemjdoucím autor tajemných plastik, o kterých veřejnost už několik týdnů inztenzivně hovoří. Je to sympatický mladý muž s bohatou kšticí a plnovousem. V únoru mu bude 30 let a má s manželkou Evou 2,5letou Aničku.

Lukáš Řezníček zaměřuje svou tvorbu na práci s kamenem a kovem. Vystudoval Střední průmyslovou školu kamenickou a sochařskou  v Hořicích, obor kamenosochař(2004–2009). Zúčastnil se mnoha sympozií, výstav a soutěží. Ateliér i galerii má ve Chválenicích na jižním Plzeňsku.

Jeho plastiky instalované na třech místech v centru města (náměstí, Velké divadlo a Velká synagoga ) jsou kovové odlitky,  upevňované pomocí tzv. chemické kotvy. První z nich – ruce umístil za pomoci svého kamaráda u chrámu sv. Bartoloměje už v listopadu. Trvalo prý celý měsíc, než si jich někdo všiml. Nohy a ústa pak instaloval v lednu, ty už ale byly objeveny dříve. Pohnutek, které ho vedly k tomuto zvláštnímu způsobu prezentace svého umění je více. Jednou z nich je například složitost, hlavně u úřadů, uspořádat vlastní výstavu.

Než bylo jeho autorství odtajněno, měl klid. Teď je pod velkým tlakem médií, jen při jeho úterním pobytu na náměstí Republiky se vystřídala řada televizí i fotografů. Také ho čeká návštěva Správy veřejného statku města Plzně, kam byl pozván. Má ale velkou radost, že jeho umělecká díla se lidem líbí a že se k němu chovají velice přátelsky.