Ať si zahraniční majitelé odvezou montovny na Ukrajinu, zlobí se Michal Chalupný

ilustrační

Dovoz levné pracovní síly kritizuje na Facebooku starosta čtvrtého plzeňského obvodu Michal Chalupný (ČSSD). Reaguje na zprávu nového šéfa diplomacie Martina Stropnického (ANO), která hodnotí příliv ukrajinských dělníků do Česka jako velmi úspěšný projekt. „Plné ubytovny, kriminalita, bezdomovectví a žádný tlak na zaměstnavatele, aby i u nekvalifikované práce zvedali mzdy,“ píše k tomu Chalupný.

Zájem Ukrajinců o práci v ČR neutuchá. Naopak počet žádostí o české zaměstnanecké karty stále roste. Během dvou let narostla kvóta stanovená českou vládou pro přijímání žádostí Ukrajinců ze 170 na 1000 měsíčně. Jenže české úřady nápor nezvládají. Navíc se místo očekávaných specialistů hlásí spíš levné pracovní síly, které při nízké nezaměstnanosti zdejší firmy poptávají stále častěji.

„Cesta k prosperitě ale jen pro některé firmy, a to dost často ani ne české,“ reaguje na zprávu Chalupný. „Podpora novodobého otroctví. Náklady na policii, úklid a opravy škod pak platíme z daní my všichni. A to ještě Ukrajinci patří k těm nejméně problémovým… Mimochodem, takhle Německo dováželo Turky a dnes je i z těch „usazených“ dost nešťastné,“ varuje.

Michal Chalupný ještě rozumí přílivu cizích zaměstnanců do stavebnictví a zdravotnictví. „Ale montovny? Ať si je zahraniční majitelé rozeberou, naloží a odvezou na Ukrajinu,“ píše jasně. Jeho názor odpovídá i stanovisku předsedy sněmovního zahraničního výboru a exministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD), za kterého „dovoz“ Ukrajinců do ČR začal. Zatímco zkraje bylo cílem přivést do ČR především kvalifikované pracovníky a specialisty, nyní v jeho rámci přichází podle něho hlavně levná pracovní síla.