ANO v Plzni představilo své volební priority. Sází na levnější MHD, lepší bezpečnost a slíbilo akvapark

foto: Richard Beneš

Své priority pro nadcházející komunální volby v Plzni představilo dnes v pěti hlavních kapitolách hnutí ANO novinářům společně se svými lídry. Oficiálně tak ANO odstartovalo ostrou část předvolební kampaně. O den dříve se už v ulicích Plzně objevila asi stovka předvolebních billboardů hnutí ANO. Voliče chce ANO oslovit především prorodinnou politikou, zlepšením bezpečnostní situace ve městě, zlevněním jízdného v MHD o polovinu, budováním parkovišť i parkovacích domů. V neposlední řadě vyslovilo hnutí ANO podporu stavbě akvaparku. Za volební úspěch by hnutí ANO v Plzni považovalo zisk 25 procent hlasů voličů.

„Rodinná politika je u nás na prvním místě a s tím souvisí i druhé největší téma, kterým je bezpečnost ve městě. I z tohoto důvodu prosazujeme zřízení radního města Plzně pro oblast bezpečnosti, jako tomu bylo dříve. Za současného vedení města se čtyřikrát zvýšil počet bezdomovců. Je třeba mít více strážníků městské policie v ulicích města. Místo, aby krmili psy v útulku, který teď městská policie provozuje, by měli dohlížet na pořádek a bezpečnost. Naším cílem je snížit počet heren ve městě, vyslovit absolutní stopku všem nelegálním ubytovnám, které je třeba důsledně vyhledávat a zvýšíme využití stávajícího kamerového systému pro prevenci kriminality,“ uvedl lídr kandidátky a krajský šéf hnutí ANO Roman Zarzycký.

Velké volební téma mnoha politických stran v Plzni je MHD, zejména pak platba jízdného. „Neříkáme jako některé jiné politické strany MHD v Plzni zdarma, to by byl čirý populismus. Málokdo ale ví, že třeba v Plzni je dražší předplatné na dopravu, než je v Praze. V Plzni stojí roční předplatné 4002 korun, zatímco v Praze 3650 korun. Chceme proto zlevnit MHD na polovinu, dále se chceme bavit i tom, zda ta hranice 65 let pro jízdné zdarma je optimální, případně ji také snížit. Pokud po volbách najdeme koaliční podporu pro tento bod, můžeme slíbit zlevnění jízdného hned od ledna 2019,“ konstatoval kandidát na primátora Roman Zarzycký.

Lídr kandidátky ANO se neobává toho, že by město Plzeň nemělo peníze na zavedení některých novinek. „Plzeň je ekonomicky velmi silné město, na jeho účtech leží řádově miliardy korun a město musí tyto peníze investovat. Takto silné město by se mělo řádně postarat nejen o rodiny s dětmi a o seniory, ale má v současné době i dostatek prostředků na zmíněné činnosti. I proto chceme, aby se v Plzni vybudoval akvapark. Podporujeme soukromou investici, ale ze strany města by měla jít nějaká investiční pobídka. Další kapitolou je podpora výstavby dostupného bydlení. Město by mělo disponovat nejen sociálními byty, ale i startovacími byty pro mladé rodiny,“ doplnil Zarzycký.

Své vize a plány představili i jednotliví lídři kandidující na největších plzeňských městských obvodech za hnutí ANO. Jednička kandidátky na MO Plzeň 1 Ivana Mádlová zdůraznila účast občanů, kteří by se měli aktivně podílet na přípravě velkých projektů a staveb. „Osvědčilo se to například při řešení vnitrobloku v Krašovské ulici. Prosazuji také projekty zelených střech na školách a školkách. Obvod by měl investovat více peněz do obnovy veřejných prostor, dříve se opravovaly hlavně chodníky,“ uvedla Mádlová.

Lídr kandidátky na Slovanech František Sokol chce zase zvýšit počet vozů oblíbené služby Seniortaxi, nebo zřídit bezplatnou právní poradnu pro seniory. „Podpoříme parkování pro rezidenty i vznik modrých zón a budování nových parkovišť,“ zmínil František Sokol. Prosadit by chtěl i vznik slalomové vodní dráhy pod sportparkem. Za spokojený život v centrálním městském obvodu usiluje zase současný místostarosta této městské části David Procházka. Ten by se chtěl také více věnovat okrajovým lokalitám, kde chybí kanalizace a vodovody. Na jiných dalších frekventovaných komunikacích zase zmínil potřebu vybudovat chybějící chodníky. Hnutí ANO se dále hodlá zabývat rozšířením zeleně ve městě. Za čtyři roky plánují vysadit v Plzni 9999 stromů, věnovat se chtějí také retenci dešťové vody.