ANO: Postavíme byty pro mladé rodiny, poskytneme jim kvalitní a levné bydlení

ilustrační foto

Plzeň dostatečně nemyslí na mladé lidi, kteří mají stále větší problém získat dostupné bydlení. Stávající bytový fond navíc nekompromisně vytěžují dělníci z ciziny. Upozorňuje na to opoziční hnutí ANO, které před volbami zveřejnilo jasný plán, jak nepříznivou situaci změnit k lepšímu.

Podle kandidáta na primátora a krajského šéfa hnutí ANO Romana Zarzyckého se město v posledních letech intenzivně zaměřuje na sociální bydlení. O to více ale nechává na holičkách mladé lidi, pro které se bydlení na západě Čech stává stále méně dostupným.

Roman Zarzycký

„Pro mladé lidi, kteří chtějí založit rodinu, je dnes často nemožné získat několikamiliónový úvěr, za který by si mohli pořídit nový byt. Zároveň je pro ně stále těžší bydlet v nájmu, protože i zde ceny raketově stoupají. Proto v Plzni chceme postavit až pět set nájemních bytů, které zůstanou ve vlastnictví města,“ popisuje Zarzycký.

Kapacity nestačí i kvůli cizincům z montoven

Část bytového fondu město může získat přímo od soukromých investorů. Možností je zde hned několik. „Jednou z cest je nabídnutí výhodných podmínek při stavebním řízení. Řešení vidíme v oblasti infrastruktury nebo městských pozemků. V praxi by to vypadalo například tak, že město investorovi zdarma nebo výhodně poskytne pozemek na výstavbu bytového domu a jako protihodnotu v něm získá několik bytů do svého vlastnictví,“ vysvětluje Zarzycký.

Bytový fond v Plzni je dnes podle Zarzyckého vytížen na maximum, a to i přes to, že se ve městě zastavuje jedna proluka za druhou. „Jedním z důvodů je, že v Plzni žije sedmnáct tisíc cizinců. Z velké většiny se jedná o agenturní pracovníky, kteří kromě ubytoven žijí také v bytech, a tím citelně ubírají bytovou kapacitu v soukromém sektoru,“ dodává Zarzycký.

PR