ANO chce vybudovat v plzeňské zoo sloninec, Andrej Babiš slíbil podporu

Andrej Babiš v plzeňské zoo společně s krajským předsedou ANO Romanem Zarzyckým

Jméno Luisa vybral pro dvouměsíční mládě vzácného berberského lva v Plzeňské zoo místní zastupitel a aktuálně i nejžhavější kandidát na plzeňského primátora Roman Zarzycký (ANO). Lvíče pokřtil podle nejoblíbenější knihy své starší dcery Luisa a Lotka. Vzhledem k tomu, že Lotta se jmenuje jeho nejmladší dcera, byla volba jména Luisa naprosto jednoznačná. U slavnostního aktu v zoo dnes nechyběl ani premiér a stranický šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který přijel svého kandidáta podpořit. Hnutí ANO také slíbilo vybudovat v zoo pavilon se slony s výběhem u řeky Mže.

Premiér Andrej Babiš navštívil plzeňskou zoo s krajským šéfem ANO Romanem Zarzyckým

„Maminka nám lvíče nevydala, budeme křtít tedy přes sklo. Chov lvů, který je zřejmě nejdražší v celé zoo, je bezkontaktní. Ošetřovatelé chodí jen mezi lvíčata tak do čtyř měsíců, protože pak už kousance bolí,“ vysvětlil mluvčí zoo Martin Vobruba. Jedno lvíče se přeci jen ale ocitlo v náručí Romana Zarzyckého. Bylo sice pouze plyšové, ale symbolicky nahradilo malou Luisu, která si mezitím nerušeně hrála po boku matky Neyly ve svém pavilonu. V Plzni je nyní pět mláďat a celkem osm lvů. Luisa s maminkou, čtyřletou Neylou, žijí zatím uvnitř, odděleně od ostatních.

Kandidát na primátora Roman Zarzycký slíbil, že udělá vše pro to, aby po více než 15 letech slibů vznikl v Plzni dlouho očekávaný výběh a pavilon slonů u Mže. „Sloninec je projekt, který určitě budeme podporovat, považujeme ho za velmi správný a věříme, že pokud se dostaneme do vedení města a neskončíme v opozici jako v roce 2014, tak sloninec pod naším vedením určitě vznikne,“ zdůraznil Zarzycký.

„Je krásné, že tady v plzeňské zoo je tak vzácný přírůstek lva berberského. Přeji mu, aby bylo zdravé, hravé a aby si ten života tady užívalo,“ řekl premiér Babiš, který místní zoo navštívil už podruhé, ale poprvé v roli premiéra. Na dotaz, co premiér udělá pro Plzeň, odpověděl Andrej Babiš, že přichází s programem, že pokud město postaví 100 bytů, z toho 20 bude sociálních, které dostanou stoprocentní dotaci. „Pětina bytů bude pro město zdarma, bude na městu, jak si to rozhodne, zda to bude čerpat, nebo nebude,“ uvedl Andrej Babiš.

Premiér si pak společně s Romanem Zarzyckým a dalšími poslanci z hnutí ANO prošli celou zoo. Velikou atrakcí pak pro všechny bylo speciální krmení žiraf, která si z jejich rukou pochutnala na pořádně dlouhých větvích. Andrej Babiš pak nejbližší členy svého doprovodu pozval ještě v zoo na zmrzlinu ke stánku a samozřejmě za všechny platil.

Od 17.00 hodin pak hnutí ANO pořádalo před budovou Západočeského muzea v Plzni předvolební grilovačku, kde se sešli kandidáti s voliči a sympatizanty. Akce se uskutečnila bez jakýchkoliv politických proslovů, Andrej Babiš podepisoval svoji knihu, popíjel plzeňské pivo a diskutoval přitom se svými příznivci, ale i s několika odpůrci.