ANO: Bezpečnost v Plzni musí mít svého šéfa, městské policii by mohl pomoci tlumočník

ilustrační foto

Hned několik návrhů, které mají zlepšit bezpečnostní situaci v Plzni, před volbami vytasilo opoziční hnutí ANO. Podle lídra strany Romana Zarzyckého je ve městě nutné znovu zavést funkci radního pro bezpečnost nebo posílit městskou policii, které by se hodil tlumočník.

„Úsek bezpečnosti nyní spadá pod primátora, který má ale na starosti řadu dalších věcí, a není a ani nemůže být v jeho silách, aby se bezpečnosti naplno a koncepčně věnoval. V hnutí ANO jsme přesvědčeni, že bezpečnost v Plzni musí mít svého šéfa. Proto jsme pro znovuzavedení funkce radního pro bezpečnost,“ říká kandidát na primátora Roman Zarzycký.

Bezpečnost je v Plzni tématem číslo jedna. Zraky občanů jsou upřeny hlavně na ubytovny, montovny, zákony nerespektující dělníky z ciziny a také na nepořádek a kriminalitu v nočních hodinách v centru města. Řeč je hlavně o ulicích Americká nebo Kollárova. Olej do ohně navíc přilil nedávný požár ubytovny Karlov v Borské ulici, při kterém zemřela jedna osoba a dalších dvanáct utrpělo zranění.

Roman Zarzycký

„Chceme proto posílit městskou policii a zvýšit její rozpočet. Strážníci musí být v ulicích neustále vidět. V centru města a dalších problematických zónách by měli hlídkovat 24 hodin denně. Zároveň nepodporujeme současný stav, kdy strážníci v Plzni spravují útulek se zvířaty. Podle nás je to plýtvání bezpečnostními silami, kterých je nedostatek a které je složité personálně obsadit. O zvířata by se mohla starat některá z neziskových organizací, která se péči o ně věnuje,“ uvádí Zarzycký.

Jazykovou bariéru překoná tlumočník

Hnutí ANO také upozorňuje, že možnosti města jsou omezené. Právě proto podle Zarzyckého Plzeň musí dělat vše proto, aby s českou vládou a zejména pak s ministerstvem vnitra zahájila intenzivní dialog o úpravě legislativy, která by městům v této oblasti dala více kompetencí. ANO má výhodu v tom, že předsedou vlády je šéf strany Andrej Babiš.

„Do té doby město musí využít všech dostupných možností. Máme informace z řady měst a obcí, že velkým problémem je jazyková bariéra. Potíže s cizinci se často podařilo zmírniti vyřešit díky tlumočníkovi. Takový člověk by mohl začít fungovat i v řadách městské policie. Další variantou je přijetí strážníků, kteří ovládají východoevropské jazyky. Něco podobného funguje v Anglii,“ říká Zarzycký.

Neméně podstatná je také spolupráce magistrátu se státní policií. Přesto, že je hnutí ANO v Plzni v opozici, Zarzyckému už se například podařilo v médiích poukázat na problémy v Mlýnské strouze, kde se opilci a bezdomovci často povalovali na trávníku nebo lavičkách. Po jeho vystoupeních tuto lokalitu začali kontrolovat psovodi státní policie.

Magistrát by měl navíc podle hnutí ANO intenzivně komunikovat s podniky, které agenturní pracovníky zaměstnávají, a také s agenturami práce, které je firmám zprostředkovávají. „I oni musí nést svůj díl odpovědnosti,“ uvádí na konec Zarzycký.

PR