Americká bude dál zcela průjezdná pro veškerou dopravu

Městští zastupitelé ve čtvrtek odhlasovali, že po rekonstrukci Wilsonova mostu se na něj vrátí veškerá doprava a normálně se bude jezdit i po Americké. Zastupitelé diskutovali i o dalších možnostech. Například uzavřít autům část Americké třídy mezi Škroupovou a Resslovou ulicí nebo uzavřít autům vjezd na Wilsonův most. Ani jeden z těchto návrhů ale nebyl zastupitelstvem schválen.

Návrh na omezení individuální automobilové dopravy překládal primátor Martin Baxa (ODS) a jeho náměstek Miloslav Šimák (ČSSD). Se svými názory ale byli ve svých stranách osamoceni, jejich straničtí kolegové se v drtivé většině postavili proti. Omezení podpořili částečně opoziční komunisté, Občané a TOP 09.

Jedním z hlavních argumentů proti omezení dopravy byly obavy některých zastupitelů, že vytěsněním individuální dopravy bude ulice upadat a pustnout. „Zklidnění Americké by bylo spíš ranou do vazu,“ řekl Michal Chalupný z ČSSD. Také jiní zastupitelé argumentovali tím, že už nyní si řada obchodníků stěžuje na pokles tržeb při omezeném provozu. Ondřej Vohradský z městské organizace Správa veřejného statku města Plzně uvedl, že navrhované uzavření Wilsonova mostu by přineslo především omezení tranzitní individuální dopravy, tedy asi 2000 aut denně.

Jiní zastupitelé se obávali toho, že vytěsněním osobních aut z Americké by se auta víc přesunula do klidnějšího sadového okruhu před Měšťanskou besedu, což je nežádoucí. Pro omezení aut se vyjádřily mimo jiné dopravní podniky, kterým hustý provoz způsobuje zdržení spojů a prodražení provozu.