Alenka v říši divů se vrací do plzeňského divadla

foto: DJKT

Slavný příběh Alenka v říši divů ožije v podání činoherního souboru Divadla Josefa Kajetána Tyla poprvé 22. června 2019 na Nové scéně DJKT. Rodinné představení pro malé i velké diváky v režii Natálie Deákové vychází z nejslavnějších knih anglického matematika Lewise Carrolla Alenka v říši divů a Za zrcadlem a co tam Alenka potkala. Vedle známých členů činohry DJKT se v titulní roli představí mladá studentka konzervatoře Veronika Divišová, kterou si plzeňští diváci mohou pamatovat z výrazné role v inscenaci Unaveni sluncem.

Kniha Alenka v říši divů zaznamenala hned po svém vydání (1865) ohromný úspěch a dnes je považována za literární ikonu, jež vyniká svou satirou a slovními hříčkami. S nápadem dát fantastickému dobrodružství malého děvčátka jevištní podobu přišla šéfka souboru a režisérka Natália Deáková. „Pro jeviště Nové scény jsme hledali vhodný titul, který dokáže naplnit tento, pro činohru specifický, prostor a zároveň bude mít umělecký přesah. Alenka v říši divů je má oblíbená pohádka a náš soubor nabízí ideální představitele různých prapodivných postav a zvířátek,“ přibližuje výběr titulu Natália Deáková. Nová inscenace souboru činohry vychází z obou známých knih o svéhlavé Alence, Alenka v říši divů a Za zrcadlem a co tam Alenka potkala. „Oba svazky jsou velice obsáhlé a těžko bychom všechny jednotlivé příběhy mohli zpracovat do jediného představení. Drželi jsme se konceptu, kdy Alenka během putování podivuhodnou krajinou objevuje a poznává sama sebe, a vybrali k tomu ty nejzajímavější příběhy. Věřím, že děti i dospělí půjdou touto cestou spolu s ní. I když to Carroll popíral, spousta postav vychází z reálných lidí, které autor znal, a proto příběh obsahuje mnoho vtipných momentů, které ocení i dospělí,“ odkrývá záměr činoherní inscenace Vladimír Čepek, dramaturg a autor dramatizace. Celou hru určenou pro děti od deseti let i dospělé podtrhne živá hudba skladatele Jakuba Kudláče, pozoruhodná scéna Lukáše Kuchinky a hravé kostýmy Jany Smetanové.

Děj činohry, jak sám název napovídá, otevírá příběh vnímavého děvčátka, které se nečekaně octne ve vymyšleném světě, kde se jednání postav, čas, podoba věcí prudce mění. Během své cesty za sebepoznáním potkává mimo jiné kočku Šklíbu v podání Jana Maléře, Srdcovou královnu Zuzanu Ščerbovou, Krále Michala Štěrbu či Vladimíra Pokorného a Marka Mikuláška jako upovídanou dvojici Tydlitka a Tydlitáka. Do titulní role zvídavé Alenky byla obsazena studentka konzervatoře Veronika Divišová. „Když jsme se rozhodli uvést tento titul, netušili jsme, kdo bude Alenku hrát. Později nás napadlo oslovit dívku, která s námi spolupracovala před pěti lety na inscenaci Unaveni sluncem, tehdy jí bylo 11 let. Veronika je ideální typ, vypadá velmi mladě, má za sebou určité herecké zkušenosti, a tak jsme si řekli, že na ni vsadíme. A byla to skvělá volba,“ komentuje obsazení titulní role režisérka Natália Deáková. „Knížku o Alence jsem četla a zamilovala si ji už jako malá holka a teď, s nabídkou hrát Alenku jsem se ke knížce opět vrátila. Baví mě, že v určitých momentech jsem si s Alenkou opravdu podobná. Dokonce v každé z postav příběhu vidím lidi, kteří jsou mi blízcí, a myslím, že tuto podobnost tam najdou i diváci,“ vyjadřuje se k připravované inscenaci představitelka titulní role Veronika Divišová.