Alej roku má jenom dvě nominace z Tachovska

Dlouhá alej v Tachově vede k minerálním pramenům, foto Marie Ulrichová

Ještě dnes a zítra do 4. prosince můžete hlasovat pro nejkrásnější stromořadí v soutěži Alej roku. Sedmý ročník ankety, která upozorňuje na význam stromořadí a alejí v tradiční krajině naší země, pořádá spolek Arnika. Lidé svou účastí mohou vyjádřit úctu ke stromům i vnímavost ke svému okolí.

Knížecí alej v Tachově, foto Alena Mautnerová

„Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu” – to je moto již tradiční ankety, do níž lidé nominují stromořadí a aleje, o nichž pak může hlasovat veřejnost. Soutěž vznikla ve spolupráci se Zeleným domem v Chrudimi v roce 2011 a od té doby se v ní představily více než dvě stovky alejí z celé České republiky. Plzeňský kraj se o přízeň ucházejí pouze dvě aleje – obě jsou z Tachova (Lipová alej k rozhledně Vysoká a Knížecí alej).

Nominovat je možné jakékoliv stromořadí – od klasické zámecké nebo parkové aleje až po stromořadí lemující silnice a cesty, jednostranné i oboustranné. Cílem ankety není mapovat pouze historické aleje staletých stromů nebo krásná zámecká stromořadí. Poskytuje prostor pro osobité příběhy a vlastní kritéria výjimečnosti a kouzla. Přihlásit alej je snadné, stačí pořídit jednu fotografii stromořadí a případně připojit příběh, jenž se s nominací pojí.