Alej roku 2016 se dostává do finále

stromořadí u Lukové , foto Nikola Bergmannová

Už bezmála dva měsíce lidé hlasují v anketě Alej roku 2016. Padesát tři adeptek už dohromady obdrželo tisíce hlasů a do popředí tak začínají vystupovat favoritky – jak v souboji o celkový triumf, tak v „malých“ krajských kláních. Zdaleka nic ale není rozhodnuto a vítězkou šestého ročníku ankety může být stále kterákoli z nominovaných alejí. Lidé, kteří chtějí svým hlasem konečné pořadí ovlivnit,  mohou tak učinit na stránkách alejroku.cz až do 31. prosince. Hlasování skončí s rokem 2016, přesně o půlnoci.  

V celkovém pořadí zatím vede s 1 139 hlasy Alej Kaštanka v Královéhradeckém kraji, kterou nominoval Rudolf Nyč. Plzeňský kraj má v nominaci čtyři  zástupce – z toho nejvíce hlasů zatím získala soběkurská ořešáková alej – 137 hlasů, druhé je topolové stromořadí u Lukové (48). Kromě samotných alejí soutěží i autoři jednotlivých nominací, kteří mohou vyhrát hodnotné ceny. Let balonem od firmy HaBalon čeká na toho, kdo nominuje vítěznou alej.

Součástí ankety je i fotosoutěž, do které je zařazena první fotografie každé aleje nominované do ankety, ale i fotky přihlášené samostatně. Nejkrásnější fotografie vybere odborná porota složená z patronů ankety, zástupců partnerů a fotografů.

Arnika chrání aleje již několik let.  Pod hlavičkou kampaně „Zachraňme stromy“ požaduje lepší zákonnou ochranu alejí a stromů v krajině i ve městech. Ve spolupráci s místními občany natírá stromy v silničních alejích reflexními pruhy a vysazuje nová stromořadí.