Akce Motor Open Plzeň Plaza vynesla sto tisíc

foto: Diakonie Západ

Jízdu na motorce se zavázanýma očima v sedmimetrovém glóbu smrti, stojky na jedoucí čtyřkolce nebo kouřovou clonu ze zběsile driftujícího speciálu nabídl společně s další podívanou třetí ročník benefičního autosalonu Motor Open Plzeň Plaza, který pořádá Diakonie Západ. Víkendovou akci navštívilo zhruba 2 000 diváků a výtěžek 100 000 Kč pomůže zajistit provoz mobilního nízkoprahového Klubu Uličník pro děti a mládež a svoz handicapovaných klientů do zařízení Diakonie Západ.

Park za nákupním centrem Plzeň Plaza proměnila pořádající Diakonie Západ v open air autosalon se speciální zónou pro auto a moto shows, které dominovala sedmimetrová koule smrti. Divácky nejúspěšnější show předvedl stuntrider Richard Mošna na své čtyřkolce Suzuki, který vystoupil celkem čtyřikrát a předvedl i zbrusu nové kaskadérské kousky. Obdiv přinesla série vystoupení Lukáše Hromádky v obřím glóbu smrti, který kroužil svým glóbem se zavázanýma očima kolem odvážlivců stojících v jeho středu, zvláště po tom, co při první show prasknul při jízdě bez držení řídítek Lukášovi rám jeho historického motocyklu ČZ 150 a diváci viděli nepěkný pád. Za svými kolegy nezaostal ani David Cibulka ze Slidecars drift team se svým vytuněným BMW při nedělní drift show, kdy nejen pálil gumy, ale doslova trhal asfaltový povrch za bouřlivého povzbuzování.

Diakonie Západ nabídla návštěvníkům i aktivity spojené s prevencí v rámci silničního provozu, díky spolupráci s BESIP, který přivezl auto i moto trenažery, „opilecké, drogové i únavové“ brýle, ale také otočný simulátor nárazu. Hasiči z SDH Holýšov a záchranáři z Rescue Plzeň předvedli vyproštění zraněné ženy z vozu a následně i hašení hořícího automobilu. „Letos jsme si na programové části Motor Open Plzeň Plaza dali opravdu záležet, mimo již zmíněné nechybělo bike trialové a parkurové vystoupení, hudební produkce, jízdy na motokárách, závodní speciál Subaru Impreza WRX STi i s týmem Duck Racing Subaru ČR, soutěž o atraktivní ceny a řada dalších aktivit,“ doplňuje Libor Janíček, manažer projektu.

Mezi jednotlivými vystoupeními mohli návštěvníci Motor Open Plzeň Plaza obdivovat expozice regionálních prodejců vozů, motocyklů i čtyřkolek známých světových značek vhodně doplněné prezentacemi firem a také nablýskanými skvosty nadšenců z různých autoklubů.

Za profesionálními expozicemi ovšem nezaostala ani speciální zóna pro rodiny s dětmi, kterou připravila Diakonie Západ. Sociální pracovníci nabídli řadu aktivit pro děti i dospělé tak, aby je bavili a zároveň jim zajímavou formou přiblížili poslání jednotlivých služeb. Děti navíc soutěžily o sladké odměny a zdarma měly k dovádění obří skákací hrad.

Ačkoli se celá akce řadě lidí jeví jako čistě komerční počin, opak je pravdou. Motor Open Plzeň Plaza má benefiční rozměr. Veškerý výtěžek z této fundraisingové aktivity použije Diakonie Západ na provoz mobilního nízkoprahového Klubu Uličník pro děti a mládež a svoz svých handicapovaných klientů do svých zařízení. V rámci této akce také proběhla celonárodní sbírka Akce Cihla, kdy lidé přispěli celkem 4 400 Kč na podporu služby MŮJ 1+0 pro osoby s postižením, která provozuje chráněné a podporované bydlení. Prodávány byly i výrobky klientů ze Stacionářů a centra denních služeb Plamínek. Výtěžek z těchto aktivit není započten v celkovém výtěžku.

„Máme za sebou tři ročníky Motor Open Plzeň Plaza, díky kterým se nám podařilo vybrat značnou část peněz na pořízení dvou vozů pro Diakonii Západ a letos 100 000 na Klub Uličník a svoz našich klientů. Celkem jsme tedy za tři roky získali půl miliónu korun a dali o Diakonii Západ vědět lidem nejen v Plzni. Za to patří dík všem zúčastněným a hlavně návštěvníkům naší netradiční fundraisingové akce,“ podtrhuje benefiční smysl celé akce Janíček.