Akce kulový blesk. Aneb co všechno se děje v zákulisí Champions League

foto: plzen.cz

Liga mistrů se nezadržitelně blíží. Už ve středu 19. září ve 21 hodin v Doosan Aréně zazní první tóny populární znělky, při které nabíhá husí kůže. Co všechno se ale musí stát, aby se v Plzni prestižní soutěž mohla odehrát? Pohled do zákulisí nám odhalil mluvčí Viktorie Plzeň Václav Hanzlík.

Václav Hanzlík (vlevo).foto: FCVP

Začněme od losu. Co se stane v prvních momentech, kdy se dozvíte soupeře?
Bezprostředně dojde k malému mítinku týmů dané skupiny. Zástupci Viktorie Plzeň se tedy ihned sešli se zástupci AS Řím, Realu Madrid a CSKA Moskva. Na té schůzce dojde k prvnímu oťukávání, předáme si kontakty, dáme tipy ohledně cesty na půdu soupeře. Doporučili jsme třeba hotely v Plzni, vysvětlili jsme jim, jak se jednoduše dostanou z letiště, představili jim stadion a řekli jsme si první informace o ticketingu, co jim můžeme nabídnout. Je to velmi přátelské. Týmy na této úrovni si vychází vstříc, snažíme si maximálně zjednodušit přípravy na jednotlivé zápasy.

Předpokládám, že v tomto okamžiku už klub řeší ceny vstupenek?
Už před losem jsme měli připravené cenové varianty, různé cenové skupiny. Samozřejmě ale finále jde až po losu, kdy zjistíte soupeře. Ihned jsme se tím začali zabývat a v pátek jsme pak finalizovali tak, abychom 24 hodin po losu mohli nabídnout kompletní informace o prodeji. Letos jsme se rozhodli vyjít maximálně vstříc našim fanouškům, takže jsme ceny nastavili tak, aby byly pro všechny dostupné. Chtěli jsme zvýhodnit permanentkáře.

Má klub šanci nějak bojovat proti překupníkům? Hned po losu někdo chtěl prodávat vstupenky za 35 tisíc korun..
Tyto informace se k nám dostávají poměrně rychle, je těžké s tím ale bojovat. Jediné, co můžeme dělat, je fanoušky upozornit, že opravdu první lístky šly do prodeje až v úterý úderem 14. Hodiny. S veškerými vstupenkami, které se na různých serverech objevily před tímto datem, nemáme nic společného. Fyzicky ty vstupenky ani v té chvíli nikdo nemohl mít. Jediná jistota, jak mít ty správné, je přes oficiální předprodej na pokladnách Doosan Arény.

Hrát zápasy Ligy mistrů znamená také to, aby bylo v pořádku vše kolem stadionu. Kdy přijede první kontrola?
První kontroly probíhaly už během letních měsíců. Ta hlavní byla v červenci, kdy sem přijeli zástupci UEFA a byl kontrolován každý roh stadionu, každý detail. Tím, že už se tady Liga mistrů hrála, tak nebyl žádný problém, věděli jsme, co nás čeká. Pak jsou také další kontrolní dny, kdy sem například dorazí inspekce na kontrolu trávníku. Jsme rádi, že jsme plně připraveni

Proměnou pak musí projít Doosan Aréna. Co všechno zahrnuje?
Je to akce kulový blesk. V sobotu večer se hrál ligový zápas s Opavou. Ihned po skončení nastoupil technický tým Viktorie, který přes celou noc a celou neděli bude pracoval na tom, aby stadion očistil od všech reklam. V pondělí v 9 hodin se stadion předával UEFĚ. Ta ho pak převléká do barev Ligy mistrů. Všechno má jasný harmonogram. Fanoušek přijde na zápas a vidí načančaný stadion, za tím se ale skrývá obrovská práce všech lidí.

Co se pak děje v den zápasu?
Den D pro nás začíná v brzkých ranních hodinách. Jsou přesně dané mítinky, televizní, organizační a různé další. Znovu se kontroluje, jestli je vše v pořádku. Taková zajímavost je, že kolem 15-16. hodiny je generální zkouška nástupu. Kvůli televizním společnostem musí být všechno na vteřinu. Vychází se z tunelu, zkouší se jaká kamera, co zabírá, kdo kam jde. Zajímavé je to v tom, že se účastní většina zaměstnanců klubu. Musíme dát dohromady dvě jedenáctky a rozhodčí. Simulujeme tak aktéry se vším všudy.

Odehraje se zápas a stadion se převléká znovu. Za jak dlouho je po všem?
Zase se začíná hned po zápase. Druhý den dopoledne je vše odbarveno a my můžeme vracet stadion do původní podoby.