Akademie Romana Kreuzigera sní o dalším Čechovi ve World Tour

Cyklistická akademie Romana Kreuzigera vstoupila do druhé sezony, v polovině března oslavila rok od svého vzniku. A laťku si loni nasadila hodně vysoko. Čtyřicet medailí z mistrovství republiky, z toho šestnáct titulů. Petr Kubias, šéf akademie a bývalý úspěšný cyklista, sní o novém jezdci World Tour. Cesta je k tomu ale ještě dlouhá.

V minulé sezóně jste sbírali desítky medailí, jaké cíle jsou pro letošní rok?
Nechceme usnout na vavřínech. Díváme se do budoucnosti, loňské medaile už nikoho nezajímají. Naším cílem je vytvářet závodníkům co nejlepší zázemí. Aby se mohli stále zlepšovat. Soustředíme se především na Český pohár a domácí šampionát. Ale máme rozjednané i starty v zahraničí. To naše jezdce posouvá nejvíc – setkávají se s neznámým prostředím a vysokou konkurencí.

Jak jste byl spokojený se zimní přípravou?
Máme za sebou dvě kvalitní soustředění. Na běžkách na Zadově a na Mallorce, kde jsme najížděli objemy. Tým se připravoval i v Chorvatsku. Díky našim partnerům jsme mohli trénovat v opravdu skvělých podmínkách. Věřím, že to prodáme.

Změnilo se oproti loňsku složení mladého týmu?
Pracujeme s pěti juniory, dvěma kadety, dvěma kadetkami a jedním žákem. Největší talent? Na to se těžko odpovídá, každý z nich má vynikající předpoklady a má šanci získat medaile z dráhy i silnice. Jsou stále velmi mladí, takže bude záležet nejen na talentu, ale i jak skloubí sport a studium a zda u cyklistiky vydrží. Ale věřím jim, jsou zodpovědní a mají chuť se zlepšovat.

Co všechno akademie poskytuje svým členům?
Realizační tým sestavuje individuální tréninkové plány. Každý trénink vyhodnocujeme. Spolupracujeme například s klinikou Sportovní medicíny a diagnostiky WinPeaks v Plzni, kde pravidelně celý tým podstupuje zátěžové testy.  Dohlížíme i na správnou životosprávu a regeneraci. Jezdci mají k dispozici kola a špičkové vybavení.

Máte vizi, jak by akademie měla fungovat třeba za deset let?
Rád bych, abychom se věnovali dětem od nejmenších žáčků. A uměli naše sportovce dovést až do kategorie U23. Mým snem je samozřejmě vychovat nového jezdce ve World Tour. Není to vyloučené, ale bude za tím spoustu tvrdé práce.

Jak se chodu podílí sám Roman Kreuziger, když ještě sám bojuje v profesionálním pelotonu?
V několika rovinách. Předně – děti vidí a vnímá, kam to mohou dotáhnout. To je obrovská motivace. Roman je velmi vytížený, ale když může, zatrénuje si s námi. Když jsme představovali tým pro rok 2019, záměrně jsme napodobili scénář profi stájí. Přišli zástupci sponzorů, novináři, rodinní příslušníci… Je důležité, aby jezdci věděli, že cyklistika je týmový sport, že za výsledky stojí úsilí spousty lidí. S Romanem jsme v denním kontaktu, hodně nám pomáhá svými zkušenostmi. Ví, jak fungují obdobné projekty jiných špičkových cyklistů a může porovnávat.