Afghánistánu nerozumíme, říká arabista, který v zemi žil několik let

Zveřejněno v Politika
Od - úterý, 24. srpen 2021 15:06

Média

V Afghánistánu žil několik let, kulturu tak zná, jako málokdo. Podle arabisty Petra Pelikána nás část tamních elit doslova zmanipulovala, reálný obraz byl ale jiný. V rozhovoru pro Prostor X zároveň rozporuje nebezpečnost Talibánu a přidává i svůj názor, že by tlumočníky spolupracující s českou armádou neevakuoval.

"Netušili jsme, co Afghánci chtěji, jestli je můžeme změnit k obrazu svému. Cpali jsme peníze do vrstvy, která s námi do velké míry manipulovala. Afghánistán nikdy nebyl a asi ani nebude jednotný stát. Je to území, kde na každém místě, v každé vesnici si lidé vládnou autonomně. My jsme si vybudovali úzkou vrstvu někde v Kábulu a to ještě ne v celém Kábulu, která se naučila anglicky, začala nosit tmavé brýle a západní obleky a říkala nám to, co jsme chtěli slyšet. Ale to není Afghánistán. Nechápeme orientální mentalitu. Nepředvídali jsme tak tento děsivě rychlý vývoj," prohlásil Pelikán.

Tálibán je podle Pelikána náš konstrukt. "Tálibán ani není něco, o čem by sami Afghánci mluvili, oni nejsou Tálibán," dodal. Pelikán také dementoval zprávy, které se dostávají do evropských médiích, například tu o tom, že po domech chodí Talibánci a dělají z mladých sexuální otrokyně. "Sexuální otrokyně? To je opravdu nesmysl, to by ta rodina nepřipustila. Afghánistán je založen na pevnosti rodinných vazeb. Určitě nemůže fungovat to, že by chodili bojovníci Tálibánu a vybírali si sexuální otrokyně," prohlásil. 

Sám také přiznával, že z hlediska pohledu na migraci, by všechny vládou evakuované "spolupracovníky" tam všechny nechal v Afghánistánu. "Kdo jsou vůbec naši spolupracovníci? Jsou to ti, které cvičila naše armáda? Znamená to, že každého z nich máme naložit a přivézt ho sem? Jak je možné, že naše armáda, která nakupovala speciální techniku za 20 let nedokázala vychovat jediného českého tlumočníka pro svoji jednotku? Nikdo z těch tlumočníků neumí česky, tlumočí do angličtiny," dodal.

Afghánistánu nerozumíme, říká arabista, který v zemi žil několik let Zdroj: repro Prostor X