ADOLF KAŠPAR a jeho Lid od Boru a Tachova

Adolf Kašpar - foto cs.wikipedia.org

V zámecké galerii v Tachově se  ve čtvrtek 21. prosince v 17.00 hodin koná vernisáž výstavy nazvané  ADOLF KAŠPAR 1877 – 1934  a jeho Lid od Boru a Tachova. Výstavu zahájí Alena Mautnerová z Městského kulturního střediska krátkou přednáškou o tom „Jak jsem se stala sběratelkou proti své vůli“. Účast na vernisáži přislíbil i vnuk malíře pan Pavel Horník.

Adolf Kašpar – foto artinprague.cz

Výstava ke 140. výročí narození významného českého malíře a ilustrátora, známého především ilustracemi Babičky, představí i sérii krojových pohlednic, z nichž část namaloval Adolf Kašpar také na Tachovsku. Výstava bude k vidění až do 18. března příštího roku.

Adolf Kašpar (27. prosince 1877 Bludov – 29. června 1934 Železná Ruda) byl český malíř a ilustrátor. Na své výtvarné nadání upozornil již během studií na učitelském ústavu v Olomouci, poté pokračovali ve studiích na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Maxmiliána Pirnera. Známé jsou zejména jeho ilustrace k Babičce Boženy Němcové, Jiráskově Filosofské historii a dalším dílům české i světové literatury.  Při svém pobytu na Chodsku, kde sbíral materiál k ilustraci knihy J. Š. Baara, zemřel náhle na mrtvici během výletu k Čertovu jezeru. Je pochován na vyšehradském hřbitově v Praze.