Aby mě někdo v pubertě lustroval poštu, to bych asi nedal, prohlásil Chalupný

Velký bratr jak vyšitý! – reaguje starosta čtvrtého plzeňského obvodu Michal Chalupný (ČSSD) na nápad vlády, aby ke zřízení Facebooku dětem do 15 let v Česku byl nutný souhlas rodičů. „Ono není prvního dubna (apríla)? To snad není ani jako vtip dobré. Samozřejmě vím, co různí úchyláci na děti zkoušejí, ale tohle fakt není řešení,“ napsal Chalupný na svém facebookovém profilu.

Michal Chalupný, starosta ÚMO Plzeň 4

Vláda navrhla, aby pro zřízení Facebooku v Česku byl u dětí do 15 let nutný souhlas rodičů. Evropská unie přitom umožňuje takovou ochranu dětí upravit v rozmezí 13 až 16 let. Aby byly před Facebookem „chráněny“ děti až do patnácti let, navrhla při jednání vlády předsedkyně Úřadu pro ochranu osobních údajů Ivana Janů a získala pro to podporu ministrů.

Ochrana dětí před Facebookem vyplývá ze zákona o zpracování osobních údajů, který schválila vláda a posílá ho do Sněmovny. Janů, která o potřebě nastavit vyšší věkovou hranici vládu přesvědčila, je přitom také bývalou poslankyní za konzervativní KDU-ČSL.

„Děcka si najdou jinou sociální síť nebo jiný způsob jak spolu komunikovat,“ komentuje to starosta Doubravky. „My proti dnešní generaci byli vysloveně puritáni, ale aby mě někdo v pubertě lustroval poštu, bych asi ani tehdy „nedal“. Osvěta ve škole, drakonické tresty pro „úchyláky“, jistě. Ale věřit, že si děcka nenajdou jiný způsob elektronické komunikace? Zakážeme sms, telefon nebo psaní dopisů bez souhlasu rodičů? Velký bratr jak vyšitý,“ konstatuje Michal Chalupný.