V plzeňském Pekle hledaly lepší práci stovky lidí

foto: V. Čermák

Stovky návštěvníků prošly v úterý Kulturní domem Peklo a využily nabídky Veletrhu práce a vzdělávání Klíč k pracovním příležitostem. Záštitu nad letošním 6. ročníkem převzala Eva Herinková, náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí. Veletrh je určen široké veřejnosti, těm, kteří chtějí najít či změnit práci, hledají stáž či brigádu, rekvalifikaci nebo jazykové kurzy. Je otevřen i všem studentům a absolventům vysokých a středních škol, odborných škol a učilišť.

Nabízeno bylo  několik set pracovních pozic – od nekvalifikovaných až po specializované a manažerské: kvalitáři, skladníci, švadleny, seřizovači, disponenti a operátoři ve výrobě, mistři výroby, manažeři obchodu, technici, specialisté BOZP, manažeři projektů, řidiči, automechanici, personalisté, tiskaři, knihaři, účetní, logistici, vedoucí prodejen, pracovníci zákaznického servisu, programátoři, pracovníci controllingu, business konzultanti, referenti call centra, hostesky, provozní elektrikáři, specialisté eCommerce, obchodní referenti.

Na veletrhu našli zájemci také nabídku rekvalifikací, jazykového vzdělávání a další kurzy, které souvisejí s pracovním životem. Dále se dozvěděli, že např. úřad práce jim může proplatit tzv. zvolenou rekvalifikaci, kterou si sami vyhledají, až do výše 50.000 Kč.  Přitom nemusí ale žadatel být bez práce, tedy „uchazeč o zaměstnání“, ale může se registrovat jako „zájemce o zaměstnání“, i když zaměstnání má. Díky tomu lze získat proplacení rekvalifikace, zejména, pokud se na své stávající pozici cítí ohrožení nebo nemohou vykonávat dál svou profesi. I tato témata byla součástí různých přednášek po celý den rámci doprovodného programu. Návštěvníci se v nich dověděli jak se připravit na pracovní pohovor, jak předejít zadlužení a podobně. Nechyběla pracovně právní poradna, brýlová poradna nebo fotografování do životopisu.

Během veletrhu bylo také předání ocenění Mamma/Parent Friendly za rok 2017, pro firmy, které se starají nejen o zaměstnance, ale i o jejich rodiny. V letošním roce byly vyhodnoceny firmy: Bohemia sekt Starý Plzenec, DM drogerie Markt, Christ car Wash, Navares CZ Janovice a Sony DADC Czech republic.