Kuřecí maso bude pod větší kontrolou, nařídil Brusel

ilustrační foto / pixabay.com

Brusel nám od 1. ledna 2018 připravil další novinku. Kromě toho, že už nesmíme v žádném obchodě dostat plastovou tašku zadarmo (zpravodajský portál Plzen.cz o tom podrobně informoval zde), budeme muset při zpracování drůbeže vyšetřovat maso na možnou přítomnost kampylobaktera. Vstupuje totiž v platnost nařízení Evropské komise, podle něhož vzniká provozovatelům drůbežích jatek tato nová povinnost. Informuje o tom web Asociace soukromého zemědělství ČR.

Na ceně drůbeže by se nová povinnost neměla vůbec projevit. Státní veterinární správa  navrhla zahrnout vyšetření na kampylobakter do povinných diagnostických úkonů hrazených ze státního rozpočtu. Pokud provozovatel nechá odebrané vzorky vyšetřit v laboratořích jednoho ze tří Státních veterinárních ústavů – v Praze, Olomouci (Národní referenční laboratoři pro kampylobaktery) či Jihlavě, má nárok na proplacení nákladů na vyšetření ze státního rozpočtu.

Kampylobacter je podle wikipedie.cz rod termofilních, podmíněně patogenních bakterií. Vyskytují se v trávicím traktu člověka i téměř u všech domácích a u velkého počtu divoce žijících zvířat. Pro dospělou drůbež jsou většinou nepatogenní, přesto je drůbež považována za primárního rezervoárového hostitele. U člověka jsou patogenní invazivní kmeny kampylobakterů příčinou alimentární intoxikace, projevující se jako střevní infekce připomínající salmonelózu. Přenášejí se nepřímo kontaminovanými potravinami a vodou i přímo kontaktem. Jsou zničeny teplotou nad 48 °C, takže pasterizaci nebo vaření v kuchyni je zlikviduje. Při manipulaci se syrovým masem je nutné dodržovat základní hygienická pravidla.