72 hodin už má své projekty i dobrovolníky

Zájem dobrovolníků o projekt "72 hodin" podle krajů

Uplynuly dva týdny, dva dny a dvě hodiny od spuštění registrace do letošního, již šestého ročníku největšího dobrovolnického projektu pro děti a mládež  „72 hodin“ – a organizátoři evidují téměř 16 000 přihlášených dobrovolníků! Pro srovnání, ve stejné době v roce 2015 bylo přihlášených 5400 mladých lidí a v roce 2016 jich bylo 14 000.

„Vypadá to, že jsme se stali jakýmsi inkubátorem dobrovolnictví – možná je to tím, že u nás máte nad svým projektem absolutní kontrolu, děláte jen to, co si sami vymyslíte a na co máte síly. To je pro mladé lidi lákavé. Nás samozřejmě těší, že ti, kteří si to s námi vyzkoušeli, se k nám další rok vracejí. A my se jim snažíme podávat v mnoha ohledech pomocnou ruku. Poskytujeme stromy na sázení – letos jich rozdáme čtyři stovky, pokud chtějí uklízet veřejné prostory, poskytneme jim pytle, rukavice…,“ říká vedoucí projektu Jiří Gurecký z České rady dětí a mládeže.

Ta letos   ve spolupráci s partnery připravila několik vlastních projektů, na nichž se mohou dobrovolníci podílet. S Národním památkovým ústavem   mohou  pomáhat například na Arcibiskupském zámku a zahradách v Kroměříži, ve Ville Stiassni, na Troskách,  v Liticích, v Horšovském Týně nebo v Kynžvartu. Práce, které zde budou vykonávat, jsou různorodé, vesměs se však jedná o údržbu zeleně, cest, sběr drobného kamene, nátěr laviček apod. Kasteláni slibují vždy i nějakou tu odměnu ve formě speciálních prohlídek objektů, možnosti přespání apod.

Hlásí se nadšenci z dětských a mládežnických spolků nebo skupiny, které se daly dohromady jen pro tento projekt. Nejvíce dobrovolníků je však mezi školními kolektivy.  Největšímu zájmu se akce zatím těší v Jihomoravském, Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

Všem, kteří chtějí pomoci druhým, přírodě či svému okolí, je na adrese https://www.72hodin.cz k dispozici registrace projektů. Svůj dílčí projekt tam mohou dobrovolníci registrovat v předstihu, ale prakticky až do samotného závěru letošního ročníku. Ten se letos uskuteční 12.–15. 10.2017.