50 000 domácností chtělo výhodnější energie

ilustrační foto

Domácnosti v České republice často platí za elektřinu a plyn více, než je nutné. Mezi časté nešvary dodavatelů energií patří například vysoké smluvní pokuty za předčasné ukončení smlouvy či automatické prodlužování smluv na dlouhá období. V rámci hromadné změny dodavatele energií pořádané spotřebitelskou organizací dTest, ušetří modelová domácnost ročně v průměru 1168 Kč za elektřinu a 3810 Kč za plyn. 

„Trh není transparentní a spotřebitelé mají obtíže se zorientovat v nabídce a vyhodnotit, který produkt je pro ně nejvýhodnější. Tyto bariéry mnoho spotřebitelů odrazují od změny dodavatele, a tak zůstávají u toho stávajícího, ačkoli pro ně podmínky nejsou výhodné. Proto jsme se rozhodli uspořádat již druhou hromadnou změnu dodavatelů energií,“ říká ředitel dTestu Martin Černý.  

Dodavatelé soutěžili v předkládání nejvýhodnější nabídky cen elektřiny a plynu pro necelých 50 000 domácností zaregistrovaných do kampaně „Chci výhodnější energie“. Aukce proběhla 16. února. „Nejnižší cenu za elektřinu i plyn v aukci nabídla společnost Europe Easy Energy, která zároveň splnila námi stanovené podmínky, jež jsou vstřícné vůči spotřebitelům,“ uvádí Martin Černý, ředitel dTestu. A upřesňuje: „Modelová domácnost se spotřebou elektřiny 3,2 MWh za rok v sazbě D02d a plynem vytápěným zatepleným rodinným domkem se spotřebou 15 MWh ročně při přechodu na vítězný tarif ušetří průměrně téměř 5000 Kč. A to 1168 Kč ročně za elektřinu a 3810 Kč ročně za plyn.“

Registrace domácností do hromadné změny dodavatelů „Chci výhodnější energie“ skončila ke dni aukce. Nyní je možné ucházet se o místa, která se uvolní po spotřebitelích, kteří se rozhodnou nevyužít nabídku ke změně dodavatele. „Stačí vyplnit registrační formulář na stránce www.ChciVyhodnejsiEnergie.cz. Registrace je nadále zdarma a nezavazuje vás k přechodu k novému dodavateli,“ uzavírá Černý.