415 výjezdů. Záchranáři v kraji se o svátcích nenudili

Záchranáři Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje uskutečnili během tří svátků 415 výjezdů k pacientům. Došlo k několika nehodám, postřelení při honu či pokusům o sebevraždu a pokousání psem.

ilustrační foto: ZZS PK

Na Štědrý den vyjížděla záchranka ve 125 případech, na Boží hod ve 160 a na Štěpána celkem ve 130. Podle Vítězslava Sladkého ze Záchranné služby Plzeňského kraje se počtem výjezdů se letošní Vánoce nevymykaly běžnému průměru.

I během svátků došlo k několika dopravním nehodám, které si naštěstí tentokrát nevyžádaly žádný lidský život. Asi nejzávažnější se stala včera po patnácté hodině na Vysoké u Dobřan, kde osobní automobil Hyundai řízený osmdesátiletým seniorem vylétl ze silnice a narazil do stromu. „Na vině mohla být zdravotní indispozice řidiče. Ten byl po vyproštění ze zcela zdemolovaného vozu převezen s těžkým zraněním na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Plzni,“ uvedl Sladký.

K dalším dopravním nehodám došlo také v Nemanicích na Domažlicku, u Smolova či v Tlučné. V posledních dvou případech dokonce havarovali motocyklisté, kteří skončili s lehčím poraněním v nemocnicích. Hrozivě vypadající nehoda dvou Octávií u Losiné na Plzeňsku se nakonec obešla bez zranění.

Nedaleko Chodské Lhoty u Chalupského potoka pak došlo 26. prosince v poledne během honu k postřelení myslivce. „Muž ročník 1961 byl ve vážném stavu, ale při vědomí letecky transportován na urgentní příjem Fakultní nemocnice v Plzni,“ podotkl Sladký.

Přímo na Štědrý den došlo trochu kuriózně ke dvěma případům pokousání psem. Jeden se odehrál ve Stříbře a druhý ve Strašicích na Rokycansku. „O obou případech lehce zranění skončili na chirurgických odděleních,“ doplnil Sladký.

Na řadu lidí také dolehly deprese a sebevražedné myšlenky. Krajští záchranáři vyjížděli během Vánoc k deseti takovým případům.