32. ročník festivalu Skupova Plzeň vrcholí

Spadla klec

Skupova Plzeň vyvrcholí dnes večer v Divadle ALFA slavnostním vyhlášením cen festivalu. Po celou sobotu a neděli se budou v sálech i pod širým nebem odehrávat divadelní představení, uskuteční se loutkářské dílny, koncerty a také projekce v letním festivalovém kině. O víkendu bude mimo jiné k vidění nejnovější inscenace vynikající německé dvojice Wilde & Vogel Sibiria, pozoruhodné slovenské počiny Láska P. a vášeň B. a Krása a hnus nebo úplná novinka hradeckého Divadla DRAK O bílé lani. Nebude chybět ani domácí Divadlo ALFA s inscenacemi Spadla klec! a CHA CHA CHA.

Spojovacím prvkem Skupovy Plzně je letos loutka napříč uměleckými obory, druhy a žánry. Festival je tradičně především soutěžní přehlídkou českých profesionálních loutkových a alternativních divadel, řada inspirativních inscenací od nás i ze zahraničí se představuje mimo soutěž a nechybí ani zajímavý doprovodný program.

Festivalová sobota začne pestrou mexickou oslavou Dušiček v představení Příběh malé Lupitiny G. divadla Loutky bez hranic. Následovat bude hra Hygiena krve, v níž se brněnské Divadlo Líšeň inspirovalo svědectvím a vzpomínkami těch, kteří byli zasaženi holocaustem. Láska P. a vášeň P. slovenského divadla Odivo – to jsou tři pohledy, tři zamilované loutky, jedna herečka, jeden hudebník a jedna inscenace. Nejnovější počin vynikající německé dvojice Wilde & Vogel Sibiria je volně inspirován dílem ruského spisovatele Varlama Šalamova. Sibiř, nekonečnost, prázdnota, chlad a zjevná nepřívětivost tu určují hranice lidského bytí. Hradecké Divadlo DRAK přivezlo do Plzně svoji čerstvou novinku O bílé lani. Domácí Divadlo ALFA přispěje nejprve do soutěže svéráznou poctou fenoménu detektivky Spadla klec! aneb První případ podporučíka Vitáska. Večer před udílením cen pak Alfa sehraje svůj fiktivní návrat do světa němého filmu a grotesky, představení CHA CHA CHA aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska.

CHa CHa
CHA CHA CHA aneb CHArlie CHAplin a jiná CHÁska.

Slavnostní udílení cen se uskuteční v sobotu od 21:30 na jevišti Divadla ALFA. Na závěr sobotního večera se na zahradě Alfy rozezní šanson a jazz plzeňské kapely Annešanté.

Nedělní program zahájí vizuální pohádka beze slov Pejprbój Radima Vizváryho. V prostorách Papírny se dvakrát odehraje inscenace Někde jinde/Muuala finské performerky a akrobatky Ilony Jänti, která spojuje tanec, nový cirkus a video animaci. Dalším zahraničním hostem bude v Alfě Loutkové divadlo Ljubljana s představením Kachnička, smrt a tulipán o neobvyklém přátelství i o přirozeném koloběhu života. Slovenské uskupení Med a prach přiveze do DEPO2015 svůj nejnovější autorský projekt Krása a hnus. Sondu do světa školních lavic, která se zabývá tématem šikany, představí v Moving Station pod názvem The Lockers studenti DAMU. Svoji scénu v Muzeu loutek budou mít o víkendu plzeňská amatérská divadla – pohádku O Koblížcích tu zahraje Divadlo Střípek a Loutkové divadlo v Boudě chystá rovněž pohádku Kašpárek s Honzou v zakletém hradu.

Sobotní i nedělní Náplavka u řeky Radbuzy zve děti a rodiče na oblíbené loutkářské dílny s mistry řemesla Miroslavem Trejtnarem a Vladimírem Sosnou. V programu divadel došlo na Náplavce k malé změně – (bra)Tři v tricku stylově vyměnili původně ohlášený Funus za představení Plovárna, inspirované Vančurovým Rozmarným létem. Sobotní večer u řeky uzavře letní festivalové letní kino s projekcí trikového povídkového filmu režiséra Jana Bubeníčka Smrtelné historky. V neděli na Náplavku zamíří slovenský Tyjátr Ivana Gontka s loutkovou klasikou Don Juan aneb Marnotratný syn.