Skupova Plzeň nabídne od neděle 46 představení, z toho sedm zahraničních

Otesánek

Skupova Plzeň, nejstarší profesionální divadelní festival v České republice, se letos koná po třicáté. Opět přinese divákům především soutěž vybraných inscenací českých profesionálních loutkových a alternativních souborů. Z třinácti představení bude ta nejlepší vybírat odborná porta v čele s Markem Waszkielem z Polska. Festival začíná v neděli 15. června.

Letošní program je podle organizátorů nejbohatší a nejpestřejší ze všech dosavadních Skupových Plzní. V průběhu přehlídky se představí celkem 26 souborů, skupin a jednotlivců (s 28 inscenacemi – ve 46 představeních), z toho 7 zahraničních. „Ze Slovenska přijedou soubor MED A PRACH, TYJÁTR I.Gontka, a studenti KBT VŠMU, ze Slovinska LUTKOVNO GLEDALIŠČE z Mariboru, z Maďarska VASKAKAS, Györ, STORYBOX THEATRE R. Burnetta z Velké Británie a soubor A TARUMBA z portugalského Lisabonu,“ vypočítává zahraniční hosty Pavel Vašíček, dramaturg festivalu a také pořádajícího Divadla ALFA.

Mimo soutěž se představí šest zahraničních inscenací, zajímavé české počiny a pět ukázek práce studentů KALD DAMU. Vrcholem off programu bude patero představení OBLUDÁRIA Divadla bratří Formanů. V roce 2008 mělo Obludárium v Plzni premiéru na festivalu Divadlo a od té doby se zde nehrálo. Také proto je již skoro vyprodáno, přestože vstupenky jsou poměrně drahé(590 korun).

Festival se bude odehrávat na několika scénách. „Strašně nám bude chybět Komorní divadlo, ale poradili jsme si,“ říká ředitel Alfy Tomáš Froyda. Hraje se na čtyřech scénách v Divadle Alfa, na Moving Station Jižní předměstí, v Papírně, v Pekle, v Muzeu loutek a v Proluce.

„Každý si vybere to svoje, ale ne každé představení je pro každého. Hlavní program je postaven tak, aby ho jeden člověk bez problémů stihl,“ podotýká Vašíček. Kompletní program najdete zde.

Sestavu 19 domácích účastníků tvoří šest statutárních loutkových divadel, osm nezávislých skupin a pět skupin posluchačů KALD DAMU. Každý den bude zakončen koncertem ve stanu na dvoře Divadla ALFA, kde se postupně vystřídají skupiny Sebevrány, Burlesque(kapela zaměstnanců Alfy), a Mediterian, v prostorách Papírny zahraje Trombenik.

„K festivalu se tradičně vážou i výstavy – letos jsme samozřejmě nemohli opomenout historii – proto výstava 30 Skupových Plzní, která je v Mázhausu radnice k vidění už od 7. června,“ upozorňuje ředitel festivalu Skupova Plzeň a Divadla ALFA Tomáš Froyda.

Rozpočet festivalu je 3,7 mil. korun. „1,8 mil. dalo město Plzeň, 600 tisíc ministerstvo kultury, 200 tisíc dal Plzeňský kraj, loni nám dal ale půl milionu,“ vypočítal Froyda. Velký podíl má na festivalu také generální partner Plzeňská teplárenská.

[quote_box_center]Skupova Plzeň se poprvé uskutečnila v roce 1967 jako jubilejní akce k 75. výročí narození a 10. výročí úmrtí „otce“ Spejbla a Hurvínka Josefa Skupy. V následujících dvou letech festival hledal svou tvář a až v roce 1970 se stal bilanční „soutěžní přehlídkou českých profesionálních loutkových divadel“, završenou udělením cen. Do r. 1978 se Skupova Plzeň konala každoročně, poté jako bienále. Od roku 1992 se festival se otevřel všem profesionálním loutkářům bez rozdílu, tedy i agenturním a soukromým skupinám, sólistům apod.[/quote_box_center]