Živá ulice v Plzni vzpomínala na okupaci

foto: V. Čermák

I ve čtvrtek pokračoval program festivalu Živá ulice podle programu, až na malé výjimky. Například na náměstí Republiky od 18 hodin vystoupila zpěvačka pocházející z Texasu Ashlez Abrham, doprovázející se na klávesy s velice příznivou odezvou diváků.

Na Anděl Cafe  Stage U Branky to podle programu od 17 hodin naplno rozjela Kapela 35. plzeňského pěšího pluku, jedním z vrcholů čtvrtečního programu pak určitě bylo večerní vystoupení skupiny Sto zvířat na náměstí Republiky.

Mimořádným počinem pořadatelů je určitě zařazení série besed do programu festivalu pod názvem Kolik stojí svoboda u příležitosti 50. výročí  invaze vojsk armád Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 do Československa.

První z besed se uskutečnila ve čtvrtek od 16 hodin na scéně Inspiral Garden v plzeňských Šafaříkových sadech ve spolupráci pořadatelů festivalu a organizace Post Bellum, která v rámci svého projektu Paměť národa například s pamětníky natáčí videa. Další podrobnosti i další zajímavosti, včetně zajímavých písemných dokumentů a knih jsou k dispozici ve stánku této organizace na náměstí Republiky.

O své zážitky ze srpnových událostí a celého období totality se v rámci besedy s občany podělili Ivo Pospíšil, člen skupiny Garáž a známý též jako Dj Tea Jay Ivo, Vladimír Líbal, výtvarník, signatář Charty 77 a zakládající člen Občanského fóra v Plzni, dále Josef Švajcr, který v době okupace pracoval na televizním vysílači Krašov, který Rusové natolik poškodili, že celý 104 metrů vysoký stožár musel být nakonec stržen a postaven nový, 114 metrů vysoký. Čtvrtým hostem byl Miroslav Klička, který v prvních dnech invaze patřil k obráncům budovy Českého rozhlasu v Plzni na náměstí Míru. Celou besedu moderoval  Filip Koryta.

Kompletní fotogalerii najdete zde.

Další beseda v rámci festivalu Živá ulice je na témže místě připravena na naděli 19. srpna opět v 16 hodin a hosty by měli být písničkáři Vladimír Merta, Jaroslav Huťka a bratr Karla Kryla Jan.